Blog

آشنایی با شاخص ISM بخش تولیدی آمریکا

آشنایی با شاخص ISM بخش تولیدی آمریکا

بخش تولیدی از بخش‌های اساسی اقتصاد هر کشوری است. به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران و فعالین اقتصادی همیشه داده‌های اقتصادی مربوط به بخش تولیدی را زیر نظر می‌گیرند و روند آن را در طول زمان ارزیابی می‌کنند. معمولاً شاخص PMI یکی از بهترین شاخص‌ها برای ارزیابی عملکرد بخش تولیدی، خدماتی و ساخت‌وساز است. این شاخص توسط مؤسسات مختلفی تهیه می‌شود. اما در آمریکا، علاوه بر شاخص PMI، شاخص ISM بخش تولیدی هم مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. این شاخص توسط موسسه ISM و با ارزیابی بخش تولیدی آمریکا تهیه می‌شود. بخش تولیدی آمریکا تقریباً ۱۲ درصد در کل اقتصاد آمریکا سهم دارد. هر چند که شاخص ISM بخش تولیدی مثل شاخص NFP یا شاخص بخش غیر تولیدی ISM تأثیرگذار نیست، اما با این حال بر نوسانات دلار آمریکا و جریانات ریسکی بازار فارکس تأثیر می‌گذارد.

شاخص ISM بخش تولیدی آمریکا چیست؟

این شاخص از چند گزارش مختلف تشکیل شده و هر ماه توسط موسسه ISM منتشر می‌شود. این شاخص روند کلی فعالیت‌های اقتصادی در بخش تولید را نشان می‌دهد. با این حال گاهی اوقات خود شاخص کل ISM بخش تولیدی به فعالین بازار کمکی نمی‌کند. به همین دلیل سرمایه‌گذاران به شاخص‌های زیرمجموعه این گزارش تمرکز می‌کنند.
پیش از این‌که موسسه ISM نتیجه نهایی شاخص را منتشر کند، ارزیابی از مدیران اجرایی و مدیران زنجیره تأمین انجام می‌دهد. این ارزیابی خلاصه‌ای از انتظارات مدیران شرکت‌هاست. مدیران شرکت نسبت به آینده تولید، استخدام، تغییرات انبار و سفارشات جدید چه دیدگاهی دارند؟ همه این ارزیابی‌ها به طور جداگانه در چند شاخص خلاصه می‌شوند و در نهایت هم شاخص کل ISM بخش تولیدی آمریکا به دست می‌آید. اگر این شاخص بالای ۵۰ واحد باشد، نشانگر رشد فعالیت‌های اقتصادی یا به طور ساده، رونق در بخش تولیدی است. اما اگر شاخص زیر ۵۰ واحد باشد، نشانگر رکود در بخش تولیدی است.
با توجه به دوره زمانی که این شاخص تهیه می‌شود، معمولاً از این شاخص به عنوان شاخص پیشرو برای پیش‌بینی عملکرد اقتصاد آمریکا استفاده می‌شود. به طور مثال افزایش در شاخص ISM بخش تولیدی می‌تواند از افزایش مخارج کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاری‌ها حکایت داشته باشد که به معنی رشد اقتصادی است.

تحلیل فاندامنتال شاخص ISM بخش تولیدی آمریکا

معمولاً شاخص ISM بخش تولیدی آمریکا مثل شاخص ISM بخش غیر تولیدی و یا شاخص NFP آمریکا تأثیر جدی بر نوسانات بازار فارکس، به خصوص دلار آمریکا ندارد. با این حال این گزارش چشم‌انداز مناسبی از عملکرد بخش تولیدی را به نمایش می‌گذارد. اگر در دوره‌ای که این گزارش منتشر می‌شود، سرمایه‌گذاران به چشم‌انداز اقتصاد آمریکا و جهان حساسیت نشان دهند، اهمیت این گزارش هم برای بازار بیشتر خواهد بود و دلار واکنش جدی به آن نشان خواهد داد. اما اگر بازار به مسائل دیگری توجه داشته باشد، مسلماً واکنش دلار به این شاخص محدود خواهد بود. اما به طور کلی در تحلیل این شاخص باید به این سه نکته توجه کنید:

  1. افت شاخص ISM بخش تولیدی می‌تواند باعث تضعیف ارزش دلار آمریکا و تشدید جریانات ریسک گریزی شود. اگر شاخص ISM بخش تولیدی زیر ۵۰ واحد باشد، یا سیر نزولی در ماه‌های گذشته داشته باشد و یا خیلی پایین‌تر از پیش‌بینی‌های بازار باشد، اثر منفی روی دلار آمریکا خواهد گذاشت و در عین حال باعث بدبینی سرمایه‌گذاران نسبت به آینده اقتصاد آمریکا خواهد شد. اگر رشد فعالیت‌های اقتصادی در بخش تولیدی ضعیف یا منفی باشد، به معنی افت رشد اقتصادی آمریکا در ماه‌های آینده خواهد بود. یعنی فدرال رزرو آمریکا باید به فکر اجرای سیاست‌های انبساطی پولی مثل کاهش نرخ بهره باشد.
  2. اگر شاخص ISM بخش تولیدی با انتظارات بازار همخوانی داشته باشد و یا با داده‌های ماه گذشته یکی باشد، باعث خواهد شد تا سرمایه‌گذاران به جزئیات این گزارش بیشتر توجه کنند. معمولاً شاخص سفارشات جدید، شاخص قیمت پرداخت شده و شاخص اشتغال گزارش ISM بخش تولیدی اهمیت زیادی برای بازار دارند.
  3. افزایش شاخص ISM بخش تولیدی آمریکا به معنی رشد اقتصادی این کشور است. رشد اقتصادی می‌تواند از دلار حمایت کند و حتی انتظارات نرخ بهره‌ای را به سمت افزایش نرخ بهره و سیاست‌های انقباضی سوق دهد.

نظر بدهید

16 + هفت =